Výživa štěněte:

Štěně spálí během prvních měsíců života překvapující množství energie, proto je důležité zajistit, aby dostalo vyváženou výživu. Pro srovnání, štěně během prvního roku vyroste jako dítě během 14 - 18 let. Různá plemena mají různé růstové křivky, proto by měl výběr krmení odpovídat plemeni a velikosti štěněte. Výběr nejlepšího krmení je klíčem k umožnění dlouhodobého a zdravého života!

Krmení

Kvalitní krmení je naprostým základem správného růstu a vývinu psa. Nemůžeme krmit psa nekvalitní potravou a očekávat, že z něho vyroste krásný, zdravý a silný jedinec. Názory na to, co je kvalitní potrava, se různí a procházejí názorovým vývojem. Výzkumy na zahraničních universitách a ve výzkumných centrech velkých a seriózních firem zaměřených na výrobu krmiv pro psy přinesly zejména v poslední době mnoho nových poznatků, které jsou často i v přímém rozporu s tím, co se tradovalo v minulosti.

Výživa v novorozeneckém období po porodu do odstavení:

V prvních dnech života pečuje o výživu štěňat především matka - kojící fena. Mateřské mléko je nejdokonalejší potravou na světě, kterou lze asi těžko nahradit. Ve zvláštních případech, jako je úhyn feny, velmi početný vrh nebo odmítání štěňat, je vhodné dát štěňatům speciální mléčnou náhražku. Kolem čtvrtého týdne věku štěňátka přichází čas na první nemléčné přikrmování. V tomto věku štěňátka dostávají malé množství velice kvalitního, snadno stravitelného krmiva. Jde o granulky rozmáčené ve vodě nebo vývaru. Matka štěňata postupně odstaví sama. Jednak již nemá dostatek mléka a jednak je jí kojení vzhledem k ostrým zoubkům štěňat velmi nepříjemné. V době odchodu k majiteli už většinou spolehlivě přijímají pevnou potravu, což je věk kolem 7. - 8. týdne.

Výživa v období od odstavu do 6 . měsíců věku:

Štěně v tomto období prochází fází tzv. překotného růstu. Jeho energetické potřeby dosahují až trojnásobku množství potřebného pro dospělého psa. Vysoké jsou též požadavky na přísun dalších látek, a to hlavně bílkovin, tuků, minerálních látek a vitamínů. Kromě absolutního množství je mimořádně důležitý vzájemný poměr živin, především vápníku a fosforu nezbytných pro optimální vývoj kostí a zubů. Je pochopitelné, že tak velké nutriční nároky může uspokojit pouze nejkvalitnější, vydatné a přitom snadno stravitelné krmivo.

Výživa v dorosteneckém období do dospělosti:

Nutriční požadavky dorůstajícího psa pozvolna v tomto věku klesají na úroveň pro dospělého jedince. Přesto jeho organizmus se ještě stále vyvíjí a nároky na výživu nemůže uspokojit potrava určená dospělým psům. Majitelé štěňat vetších plemen, kam se řadí i retrívři, často chybují, když nesprávně zvolí druh krmení s ohedem na druh plemene psa.

DESATERO VÝŽIVY ŠTĚNĚTE:

Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes.
Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt.
Stěně má malý žaludek, proto je nutné krmnou dávku rozdělit na několik porcí.
U štěněte je nutné dodržovat pravidelný čas krmení.
Potrava pro štěně by měla mít pokojovou teplotu.
U štěněte je nutné pravidelně kontrolovat hmotnost a přírustky.
Vždy, než se rozhodnete u štěněte podat jakýkoliv vitamínový nebo minerálový přípravek, poraďte se s veterinářem. V kvalitním krmení by jich mělo být dostatek, a předávkování může i štěněti ublížit.
Kravské mlého není vhodnou součástí výživy štěňat. Organizmus psa ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr a výsledkem je zvracení nebo průjem.
Po jídle nechte psa vždy odpočívat.
Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence a barva trusu, nadměrné pití nebo výrazná změna k jídlu, vždy konzultujte s veterinářem.